- conversesjukan (converse-betegség) - új név egy olyan egészségügyi problémára, amit vékony talpú vászon tornacipő - pl. Converse márkájú - viselése okozhat. Ezek a cipők népszerűbbek, mint valaha, de a tartós viselésük az egész testre kiterjedő fájdalmat okozhat. Ezt bizonyos orvosok viccesen "conversesjukan"-nak nevezik.
- drinkorexi (drinkorexia) - önéheztetés alkoholfogyasztás előtt. Sok fiatal nappal éhezik, hogy este lelkiismeret-furdalás nélkül fogyaszthasson kalóriában gazdag alkoholos italokat. A drinkorexia komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. (Az anorexia mintájára.)
- eurobävning (eurorengés) - az euró-együttműködés komoly problémáit jellemző szó, Görögország pénzügyi krízisével kapcsolatban használták először (júniusban).
- henifiera (hen-esítés) - a "hen" személyes névmás használatának tiltására egy újságíró tiltakozásul az összes "han" / "hon" névmást "hen"-re cserélte le a Dagens Nyheter napilap egyik internetes számában, azaz hen-esítette azt. A téma hátteréről már írtam korábban.
- hubot - humanoid robot, emberszerű robot, az Äkta människor (Igazi emberek) című svéd tévésorozatból.
- kramtjuv (ölelő tolvaj) - olyan zsebtolvaj, aki megöleli az áldozatát, hogy hozzáférjen a zsebeihez. Februárban Gävle-ben letartóztattak egy 22-éves tolvajt, aki ezzel a módszerrel lopott el egy pénztárcát, de Stockholmból is jelentettek ilyen eseteket.
- läshund (olvasókutya) - angolul reading dog, ugyanis az USA-ban és Angliában az utóbbi években elterjedt, hogy speciálisan kiképzett kutyákat használnak a diákok motiválására, pl. felolvasásnál sokat segít, ha egy érdeklődő kutya ül az ember lábánál. Svédországban egyelőre még ritka a módszer alkalmazása.
- memil - rövidítés, eredetileg "medelålders man klädd i cykeldräkt av lycra" (som cyklar hänsynslöst), vagyis középkorú férfi lycra biciklisdresszben, aki kíméletlen a többi biciklistával és a gyalogosokkal szemben. Ninja-biciklistának (ninjacyklist) vagy uralkodó biciklistának (härskarcyklist) is szokták nevezni. A szó angol megfelelője a mamil (middle-aged man in lycra).
- mossgraffiti (mohagraffiti) - a környezetre veszélyes festékek helyett egy új trend jön divatba: mohát összekevernek egy mixerben joghurttal, sörrel és cukorral. Az így kapott masszát falakra, kövekre és edényekre kenik. Néhány hét múlva kinő a moha és hipp-hopp: kész is a mohagraffiti.
- nomofobi (nomofóbia) - attól való félelem, hogy valaki nem folyamatosan elérhető mobiltelefonon vagy nincs állandó internetkapcsolata. Stresszt és pánikérzést okozhat, például nyaralás alatt. (Az eredeti, angol nomophobia szó a "no mobile phone phobia" szavak összevonásából keletkezett.)
- ogooglebar (guglizhatatlan) - olyan dolog / válasz egy kérdésre, amire nem lehet az interneten, pontosabban a Google-ban rátalálni. Talán hihetetlennek tűnik, de százszámra vannak ilyen dolgok :-)
- pekskärmsvantar (kesztyű érintőképernyőhöz) - olyan ötujjas kesztyű, amit nem kell levenni, ha az érintőképernyős telefont akarjuk használni.
- räckviddsångest (kb.: hatósugár-szorongás) - félelem és kényelmetlenség-érzés az elektromos autók tulajdonosainál, azzal kapcsolatban, hogy az autó akkumulátora lemerülőfélben van és félő, hogy még a célbaérés előtt leáll. Tünetek: növekvő aggodalom, magas pulzusszám és hideg veríték. (Angolul: range anxiety.)
- visukal - új színházi forma, amely a hallássérültek és az ép hallásúak számára is élményt nyújt. Általában a színészek is vegyesen hallássérültek és ép hallásúak. A szó a visualisera (vizualizálás) és a musikal (musical) szavak összetételéből keletkezett.
- zlatanera (kb.: zlatánozni) - dominálni, ugyanis Zlatan Ibrahimovic - Malmö szülötte, mára nemzetközi futballsztár - nagyjából mindenhol erőt mutat: a futballpályán (sokak szerint túlságosan is, nem kímél senkit) és a különféle díjkiosztó gálákon is (rendre ő nyeri a legtöbb díjat már több éve).
Svédül tudóknak a Språkrådet teljes listája itt található (2012-re).
És ha már lúd, legyen kövér: néhány korábbi év termését is belinkelem
(...mondjuk 2008-ig visszamenőleg, amikortól írom a blogot):
Nyordslista - 2011
Nyordslista - 2010
Nyordslista - 2009
Nyordslista - 2008
Végül egy kérés tőlem, minél több válaszban reménykedve: kommentbe szeretnék néhány új magyar szót kérni. Biztosan vannak ilyenek is az elmúlt évekből, annak ellenére, hogy most nem jut eszembe egy sem - bár ez lehet bizonyíték arra is, hogy le vagyok maradva nyelvileg (is). Egyszerűen nem hiszem el, hogy a svédek ennyivel kreatívabbak lennének, szerintem inkább csak a megfigyelési / rendszerezési hajlamaik fejlettebbek. Avagy?...
FRISSÍTÉS (12.29.): A HVG - ami szerencsére jár a malmöi városi könyvtárnak - legújabb számában pont a közelmúlt új magyar szavairól van szó, így ma sokat okosodtam :-) Ilyeneket említenek (a jelentésekre itt nem térek ki, de a Google segít): zumba, garázsvásár, banyatank, könyvtrailer, dubajozás, megoszt, mamipornó, mongolfolt, schmittelés, bohócforradalom, zsírkirály, testcsillám, dramedy. Saját netes kutakodásom további szavai az elmúlt pár évből vegyesen: okostelefon, táblagép, celeb, dizájnerdrog, devizahitel, végtörlesztés, űrturista, animátor, romkocsma, csekkol, biotéka, indigógyerek, mikrovállalkozás, panelhitel, üvegzsebtörvény, vodás, chipsadó, arab tavasz, unortodox. A 2010-es évről pedig egy akkurátus politikai szólistát is találtam az Indexen, részletes magyarázatokkal. Na, ennyit erről :-)
A nap svéd szava: nyordslista (új szavak listája)
7 megjegyzés:
A barátnőm 16 éve Helsinkiben él, azt mondja, amikor hazajön (évente 1-2 alkalommal), mindig tanul 1-2 új szót. Szóval, a nyelvfejlődési itthon is megvan, évi kb 4 be is épül a szókincsünkbe, de én egyet sem tudnék most írni...
Szia Zsuzsa,
Ha esetleg tudsz tőle pár példát szerezni, nagyon megköszönném :-) Lehet, hogy akkor rájönnék, hogy jé, ezek tényleg új szavak nekem is...
Nem tudom, hogy ilyenekre gondoltál-e, de ezek jutottak eszembe: fészel, lájkol, mém, trollkodás, dugódíj, részösztöndíj, madárinfluenza, finalista, na és ami nem tudom mennyire új, de nekem biztos az: csicska. Elvileg olyan embert jelent, aki intelligens, diplomája van, mégis képtelen boldogulni az életben.
Még eszembe jutott a bankolás(hú de idegesít), az okostelefon és persze a dubajozás.
Szia Dalma,
Igen, ezek jók, köszi! A fészel-t még nem hallottam, fura, de értem. (A "fészkel" jut eszembe róla...)
A többit ismerem, de a részösztöndíjat tőled hallom először. Most rákerestem, úgyhogy ennyivel is okosabb vagyok: http://eduline.hu/erettsegi_felveteli/2012/12/4/Miert_jo_a_kormanynak_a_reszosztondij_H6A8FZ (ha még valakit érdekelne)
A csicska az elég bonyolult, több jelentése is van, amennyire látom, attól is függ, hogy milyen környezetben használják. Ez mondjuk nem egy új szó, de nem baj :-)
A blogbejegyzés (vége) az imént frissült egy rakás új & magyar szóval :-)
Hat ez a sved lista gyonyoru, azt hiszem a memil a leggyonyorubb (es annyira tudom hogy kik ezek az alakok :D). Pekskärmvantarom van, allati jo dolog.
Ami a frissulo magyar szokeszletet illeti, az ember cirka egy ev utan eszreveszi magan, hogy a svedje ugyanolyan gyorsan fejlodik, ahogyan a magyar tudasa elcsokevenyesedik - legalabbis velem ez igy van, igy probalom magam harom csatornan taplalni (ertsd beszelni/irni/olvasni/nezni): angolul/svedul es magyarul. Nem egyszeru project, viszont szorakoztato.
Apropo magyar szavak: meglepodtem egy csomo listazott szavon. Marmint azon hogy kinek miert ujak azok a szavak amik nekem nem szamitanak ujnak :) Erdekes lenne egy nyelvesszel leulni es a nyelvfejlodes foldrajzi-eletkori jellegzetessegeirol elcsevegni :)
Megjegyzés küldése