
2010. február 27., szombat
Nyulak és kutyák

2010. február 25., csütörtök
Spotify, az új szerelem

2010. február 23., kedd
Az ördög a részletekben

- a szakunknak - bár az "osztály" kifejezés talán pontosabb - külön weboldala van, a résztvevők adataival (aki akar, képet is tölthet fel magáról), fórumozási lehetőséggel, frissülő órarenddel, aktuális információkkal (pl. elmaradó/módosuló órák, házi feladatok, stb.). Kicsit olyan, mint a Facebook vagy a WiW :-)
- maga a főiskolai weboldal is nagyon színvonalas, minden elképzelhető tartalommal megtöltve
- ahogy már korábban említettem, egy külön - szakképzett! - osztály foglalkozik a tanulmányi- és a karriertanácsadással. Időpontot lehet tőlük kérni, személyre szabott segítségért, tesztekért, útmutatásért, de előadásokat, workshop-okat is szerveznek (pl. ma a "Hogyan írjunk nyerő önéletrajzot" címűn voltam). Ráadásul a Facebook-on is lehet követni a programjaikat, híreiket...azaz tényleg haladnak a korral!
- főiskola-szerte sok számítógép van, amiket természetesen korlátozás nélkül használhatnak a diákok. A beléptetőkártyánk és a hozzá kapott PIN-kód használatával hétvégén is be lehet jutni a főiskolai épületekbe
- ugyanez a kártya (multikort) fénymásolásra is használható, feltölthető pénzzel...kellemes meglepetés volt, hogy alapból van rajta keret: 45 oldal másolásához elegendő
- a főiskolai könyvtárat már említettem (Orkanen), de nem győzöm eleget dicsérni. Itt remekül lehet tanulni is, a hatalmas területen belül biztosan találunk egy nyugodt sarkot az elvonulásra (vannak kifejezetten csendes területek is, ahol meg van tiltva a beszéd). Ez pedig az aulája...
- a tanárok kreatívak, lelkesek, inspirálnak és sokféle készséget fejlesztenek, amik a "való világban" is nagyon lényegesek. Pl. rendszeresen írunk fogalmazást svédül és angolul is. Aztán fejlesztjük a prezentációs képességeinket is (előadás egy adott témában, strukturáltan, minél érdekesebben, a többiek előtt, a lámpalázat leküzdve). Sokszor kell párban vagy kiscsoportban dolgoznunk, ami a munkahelyi projektmunka előkészítője. De még sorolhatnám...
- főiskola-szerte szelektíven gyűjtik a hulladékot: papír / műanyag / fém / irodai papír ill. egyéb éghető szemét (pl. banánhéj). Épp ma láttam a liftben, hogy kifüggesztették a listát, hogy tavaly mennyi haszna származott ebből a főiskolának ill. mennyit spóroltak vele. De ez csak kis része a főiskola környezettudatosságának.
- a múlt héten volt egy olyan óránk, aminek az a címe, hogy "korai párbeszéd" (tidig dialog). Mint kiderült, itt a véleményünkre voltak kíváncsiak a tanárok: megkapunk-e minden információt a tananyagról, a vizsgákról, stb., milyen az oktatás minősége, azt tanuljuk-e, amire szükségünk van, elérhetőek-e a tanárok, stb. Tetszik, hogy erre konkrétan rákérdeznek, nem várják meg az esetleges sirámokat :-) Egyébként nem sok kivetnivalót találtunk, a dolgok 99%-ban olajozottan mennek
- a "mi" épületünkben (Gäddan 8) található étterem és kávézó szabadon használható a saját szendvics/ebéd elfogyasztására is (vannak mikrohullámú sütők is). És finom, friss kávéjuk van, potom 10 koronáért (kb. 250 Ft). A kapucsínó 15 korona (kb. 375 Ft). Összehasonlításképpen: egy "átlag" malmöi kávézóban olyan 30-35 koronába kerül egy kis kapucsínó
- de a végére hagytam a lényeget: az oktatás (főiskola, Komvux, népfőiskola vagy éppen a KY, ami tulajdonképpen egy céges gyakorlattal kombinált főiskolai képzés) teljesen ingyenes. Fizetni csak a tankönyvekért - és persze a megélhetésért - kell. Valamint a kåravgift-et (kb.: diákképviseleti díj), de ezt már csak ebben a félévben, mert a jövő félévtől az is ingyenes lesz
Mielőtt valaki megvádolna, hogy már megint a rózsaszín szemüvegem akadt a kezem ügyébe, ígérem, hamarosan írok a arról a - hatalmas felhördülést okozó - tandíjtervezetről, amit épp a napokban fogadtak el. Bár ez bennünket éppen nem érint, "csak" az EU-n kívüli országok állampolgárait - pl. a kínai és a brazil barátnőimet is - de mégis tanulságos történet lesz, ígérem!
A képen a főiskolai könyvtár - egyben a tanári fakultázs (Lärarutbildningen) - modern épülete, a kedvenc világítótornyommal a háttérben :-)
A nap svéd szava: avgiftsfri (tandíjmentes)
2010. február 20., szombat
Neves svédek

Håkan Lanst Svédország egyik legnagyobb élő feltalálójának tartják. Egyik találmánya a rajzdigitalizáló, a számítógépes egér egyik előfutára, valamint a számítógépes színes grafika alapelvei is az ő nevéhez fűződnek. Ő fejlesztette tovább az amerikai műhold-alapú globális helymeghatározó rendszert (GPS) a GP & C Totális Rendszerré. Lans rendszere pontosan meghatározza bármely jármű helyzetét (közúti, vízi vagy légi) és tájékoztatást nyújt az adott körzet egyéb forgalmi viszonyairól is. Ez a rendszer nemzetközi szabvánnyá vált a hajózásban(1999) és a polgári repülésben (2000).
2010. február 19., péntek
A hetedik

2010. február 17., szerda
Az aktívan beszélt nyelvről

2010. február 16., kedd
Tipikus...

- Plakát a Komvux összes emeletén (svédül, angolul és arabul): "Akarsz-e kávéautomatát a Komvuxra? Gyere el a témában tartott értekezletre: [hely], [nap, idő]." Namármost: ha a svédeken múlik, természetesen lesz automata, nem is kérdéses. Azon csodálkozom, hogy eddig még nem merült fel a kérdés.
Ezt a kiírást a főiskolán elmesélve a görög osztálytársnőm kapásból elmesélt egy rokon sztorit, aminek a kiindulópontja, hogy az egyik svéd - talán malmői? - folkhögskola-n (népfőiskola) külön emeleten vannak a svédek és a külföldiek, ugyancsak külön kávéautomatákkal. Plusz azzal a különbséggel, hogy a svédek emeletén olcsóbb volt a kávé! Diszkrimináció a javából, nemigaz? Persze ezt egy szemfüles bevándorló (azaz invandrare - nagyon fontos szó, ha az ember itt akar lakni!) észrevette és - önzetlen módon - tovább terjesztette a frissen szerzett tudását a többiek között. Így hosszú sor alakult ki a "svéd" kávéautomata előtt, valószínűleg élénk vitát generálva. Remélem, happy end lett a történet vége... - Még egy kiírás, amit az egyik tanterem ajtaján láttam (ugyancsak Komvux): "Elkéstél. Bejutás az óra kezdetétől számított kb. 15 percen belül. Kérjük, ne zavarj bennünket!"
- Gustav Adolfs torg (Gusztáv Adolf tér), 2010. február. A tér közepén lévő szökőkút folyamatosan és zavartalanul üzemel, a tél dacára. Azazhogy...a medence közepén lévő, vizet felfelé lövellő szobor nagyjából felismerhetetlenné vált, mert a visszahulló vízből vastag, alaktalan páncélréteg fagyott rá. Amolyan modern szobor formája lett. Úgy látszik, az nem opció, hogy a hideg beköszöntével kikapcsolják a szökőkutat. Mindenesetre a turistáknak tetszik, előszeretettel fotózkodnak előtte ;)
- A (kanadai) angoltanárunk kérdezte, voltunk-e már svéd temetésen. (Még nem.) Mint kiderült, ő már volt és - véleménye szerint - nem is temetés-szerű esemény volt, inkább valamiféle tárgyilagos értekezletre emlékeztetett. "Egyáltalán nem voltam benne biztos, hogy tényleg meghalt-e valaki..." tette hozzá némi mosollyal :-)
- Időpont az egyik rendelőintézetben, jóelőre egyeztetett napon. Maga a látogatás évi 900 korona "vizitdíj" fölött - szerencsére - ingyenes, azaz frikort-ot (ingyenes kezelésre jogosító kártyát) kap az ember. Ez a határösszeg egyébként kb. 3 látogatással érhető el, a rendelés típusától függően.
Viszont egyszer úgy esett, hogy megfeledkeztem az időpontról. Másnap jöttem rá és telefonáltam, hogy sorry, kiment a fejemből, kérnék új időpontot, ha lehet. Kedvesen megnyugtattak, hogy semmi gond. No igen, viszont 2-3 nap múlva megérkezett egy 200 koronás számla (ez kb. 5000 Ft). Jogcím: "Kimaradt látogatás". Erre természetesen nem érvényes a frikort - avagy az okos más kárán tanul, én meg a sajátomon ;) Viszont öröm az ürömben, hogy lehet kérni ingyenes sms-értesítést, így most már az előző napon kapok egy emlékeztetőt az időpontról... - Havazás, hóhelyzet. Vegyünk csak egy hólapátot, ami a kocsiba is befér, mert gyakran úgy kell kiásni szegény Saab-ot. Körtúra a közeli barkácsboltokban, nulla sikerrel. "Elfogyott", mondja minden eladó. Az egyik helyen észreveszem, hogy gyerekméretű hólapát (ami elég picike, nekünk azért nagyobb kellene) viszont van. A szaki helyesel: no igen, gyerekmunkát is be lehet vetni :-)
De az mintha senkiben fel sem merülne, hogy ha már hetek óta havazik és viszik a hólapátot, mint a cukrot, akkor talán kellene még rendelni. Bár mintha valamelyik nap azt olvastam volna, hogy a gyárak nem győzik a termelést... - Tipikus termékek a szupermarketben - némelyik ajándéknak sem rossz:
- vékonyra szeletelt füstölt lazac
(kenyérre való, isteni finom)
- rénszarvas-szalámi
- jávorszarvas-kolbász
- fura nevű fagyasztott halak, pl. hoki, sej és kolja
- citromos ill. uborkás majonéz...de van olajmentes majonéz is!
- medvecukor- (azaz lakrits) ízű rágógumi
- sokféle édes kenyér
(aki szintén nem a rajongójuk, az osötat / osötad feliratot keresse ill. a hozzávalók között ne legyen socker vagy sirap)
- Ballerina keksz Göteborgból
(mentolos-csokis / narancsos-csokis / nugátos, stb. töltelékkel a két kekszlap között)
- Marabou csokik
A nap svéd szava: påminnelse (emlékeztető)
2010. február 14., vasárnap
Café Montag (2. rész)

Igazán nagyon élveztük az előadást, talán csak a dán zenés-monotonéneklős-modellvasutas installáció volt picit unalmas, de a többi igazán remek volt: kezdve a mély hangon zümmögő "elektronikus szerzetessel" (The Electric Monk), azon a gitározós srácon át, akinek a dalaiból leginkább az maradt meg, ahol arról énekel, hogyan frissítsük fel megfáradt szerelmi életünket :-) Nem igazán volt szalonképes a szöveg, de jókat lehetett rajta nevetni...ráadásul nekem közben fordítanom kellett angolra, mert Y. nem tud svédül.
Aztán az asztalunkhoz ült egy svéd srác, akivel kissé magasröptű - de izgalmas - beszélgetésbe bonyolódtunk "mi a művészet definíciója?" témakörben. Szerinte ha valaki csinál valamit és arra azt mondja, hogy ez művészet, akkor az az és punktum. Én ezzel egy picit vitába szálltam (utalva a szerény művészekre, akik nem mondják az alkotásaikra, hogy az művészet lenne). Közben azon agyaltam, hogy ki hitte volna, hogy művészetelemzéssel fog telni az este? :-)
Kicsit később még a lelkes német vendéglátónk (Fred) is zenélt - előtte kicsit beszélgettünk vele az asztalunknál -, nagyon jól nyomta ő is. És abszolút teltház volt, néhány jellegzetesen főiskolás-alternatív figurával a közönség soraiban.
Viszont az utolsó fellépő - egy lány gitárral, aki remek, érzékeny dalokat énekelt - előadásának a befejezését már nem vártuk meg, mert elloholtunk Y.-vel a főpályaudvar irányába, hogy elcsípjük a 7-es buszt. Miközben éppen kifelé settenkedtem, Fred vad integetésbe kezdett egy sarokasztaltól és reményét fejezte ki, hogy máskor is eljövünk. Nem esett nehezemre, hogy igent mondjak és biztosítottam róla, hogy nagyon tetszett az ő produkciója is :-)
Persze a buszunkat lekéstük, de nem olyan sokára jött a következő. Az este méltó lezárásaként meghívtam Y.-t egy echte Pick téliszalámis vacsorára (nagyon bejött neki az íze)...közben megvitattuk a magyar és a kínai párhuzamokat disznóvágás-ügyben és hogy én alapvetően a disznó pártján vagyok (no igen, ha ezt tényleg komolyan gondolom, akkor ideje lenne már végre vega életmódra áttérnem...).
A nap svéd szava: konst (ejtsd: kunszt; művészet)
2010. február 12., péntek
Színes zoknikról álmodom...

- fő kompetenciák (mit csinálok szívesen és jól)
- fő értékek (azaz miket tartok fontosnak a munkában és az életben, pl. egyensúly a munka és a magánélet között)
- érdeklődési körök
- jellemző tulajdonságok
- az általam meghatározott ideális munkahelyi jellemzők (pl. önálló munka, kevés ingázás...)
Miután jóváhagytam a karrierprofil tartalmát, ismét eltelt két hét a következő találkozásunkig. Én közben kicsit türelmetlen és nagyon kíváncsi voltam :-) Eközben Susanne megmutatta a dokumentumot néhány kollégájának. Semmi más infót nem árult el nekik rólam: sem azt, hogy nő vagyok, sem azt, hogy külföldről érkeztem, sem azt, hogy mivel foglalkoztam eddig vagy hogy mi a végzettségem. A lényeg az volt, hogy csak a fenti profilra koncentrálva, más befolyásoktól mentesen adjanak ötleteket: mely foglalkozások illenek hozzám.
Nem akarok apró részletekbe menni, de az eredmény - illetve eredmények - abszolút felülmúlták a várakozásomat. Például "kijött" nekem egy olyan foglalkozás, ami már hosszú évekkel ezelőtt nagyon-nagyon szimpatikus volt nekem, de a sors úgy hozta, hogy teljesen más irányba indultam el. Megerősítést kaptam, hogy anno a "megérzésem" nem hazudott.
De a hab a tortán, hogy ennél még több lehetőség - a 6-ból legalább 3 - is nagyon szimpatikus. Mondhatjuk, hogy végre kézzelfoghatóbb közelségbe került, mit is akarok kezdeni magammal, itt, Európa másik felén. No persze még nincs semmi sem kikristályosodva, de mégis hihetetlenül jó érzés, hogy elindultam az úton...
És még valami: ez a fajta tanácsadás a főiskolán tanulóknak egy ingyenes szolgáltatás. Eszembe jutottak Miskolcon az általános iskolában ill. az érettségi felé közeledve a pályaválasztási szenvedéseim. Természetesen semmi ilyesmi nem állt rendelkezésre, teljes információhiányban szenvedtem (a szüleimmel együtt). Aztán valamit mindig választottam. Nem bántam meg, mert rengeteg élményt és embert köszönhetek ezeknek a választásoknak, de most már tudom, hogy lehet ezt sokkal profibban is csinálni. Hát, "csak" ennyit szerettem volna megosztani :-)
A nap svéd szava: möjlighet (lehetőség)
2010. február 9., kedd
Nyelvekről és a hétfőről

- A tíz legnagyobb nyelv mindegyikén legalább 100 millióan beszélnek, ezek (csökkenő sorrendben): kínai, angol, orosz, spanyol, hindi, bengáli, arab, portugál, német és japán.
- Az ENSZ hivatalos nyelvei: angol, francia, arab, kínai, orosz és spanyol (a francia azért, mert az a diplomácia nyelve).
- A ma általánosan használt kb. 450.000 angol szóból Shakespeare csak kb. 250.000-et értene meg. A becslések szerint annak a 200.000 szónak, ami Shakespeare ideje óta keletkezett, kb. a fele az utóbbi ötven évben került használatba.
- A kínai írott nyelvben az a karakter, ami a "baj"-t jelenti, két nőt jelenít meg egy tető alatt...
- Mivel a japánban a "négy" ugyanúgy hangzik, mint a "halál", illetve a "kilenc" ugyanúgy hangzik, mint a "szenvedés", a legtöbb hotelben és kórházban nincs 4-es és 9-es szoba. (Persze mi sem vagyunk mentesek ilyesmitől, ld. a 13-as számot.)
- Albert Einstein utolsó szavai németül hangzottak. Mivel a nővér, aki mellette volt, nem értett németül, már soha nem tudjuk meg, mit mondott...
CAFÉ MONTA-
G
2010. február 7., vasárnap
Még több blog!

2010. február 6., szombat
Böcker, books, könyvek

2010. február 5., péntek
Hétvége előtti

- Visszakaptuk a két hete (svédül) megírt fogalmazásunkat, kijavítva. Pontosabban a hibákat különböző betűkódokkal megjelölve, pl. T: helytelen igealak, OF: szórendhiba, Y: hiányzó szó, stb. A helyes verziót nekünk kell kitalálnunk, de az órán kaptunk hozzá segítséget, ha kértünk.
A kapható osztályzatok:
- 1 vagy 2: nem felelt meg
- 3: megfelelt
- 4: jól megfelelt
- és elméletben létezik 5-ös is, de az szinte a fehér hollóval rokon :-)
Úgyhogy a 4-esemmel nagyon elégedett voltam :-) A kapott bővebb értékelés szerint: "Érdekes, személyes történet, de gondolj arra, hogy ne írj túl sokat". Valójában 250 szóban volt meghatározva a terjedelem, én egészen 444 szóig szaladtam - nehéz előre lekorlátozni a terjedelmet, pláne ha papírra ír az ember.
A kijavított szöveget az interneten kell feltöltenünk a csoportunk saját weboldalára (de mindenki csak a sajátját látja, fő a biztonság!), ami "It's learning" néven szerepel a főiskola oldalán. - Folyamatosan futnak be az interneten megrendelt tankönyveim. Mint kiderült, a szakszervezeti tagságom egyik előnye, hogy a tankönyvek árából félévenként max. kb. 2900 koronát (olyan 80.000 Ft-ot) visszatérítenek, hurrá! Úgyhogy szorgosan gyűjtögetem a számlákat...amiknek az is nagy előnyük, hogy elég őket az átvételtől számított 2 héten belül kifizetni. Felhasználóbarát, tényleg.
- Most már azt is elmondhatom, hogy jártam a város egyetlen brazil éttermében (A Mesa Brasil), ugyanis a - szintén brazil - osztálytársnőm ott dolgozik hetente négy este. A tulajék (kedves fiatal brazil pár) éppen eladó lakást keresnek, úgyhogy meg is vitattuk az egyik kirsebergi jelöltet.
Ha már ott voltam, végigkóstoltam háromféle előételt is...tervbe van véve egy ebéd is E.-vel, én a sütőtökös palacsintát néztem ki, de van pl. többféleképpen elkészített kaszavagyökér is :-) A Sydsvenskan étterem-értékelése itt olvasható el (svédül).
A nap svéd szava: restaurang (étterem)
2010. február 4., csütörtök
Svéd klub Budapesten

Kiállítás nyílik 2010. február 5-én,
Menyhárt Menyus Tamás:
Thor láTamása - Az a bizonyos skandináv korszak
címmel. A megnyitó február 5-én (vagyis holnap) este 7 órakor lesz a Skandináv Házban. A kiállítás február 25-ig tekinthető meg.
Február 9-én Baldauf Ágnes és Bengyel Barbara tart kb. félórás előadást a svéd népfőiskolákról (folkhögskola) , majd Bojtár Krisztina mesél kb. 15 percben svéd találmányokról. Ezt követően Mohácsy Judit játékötleteket fog megismertetni és a legszimpatikusabb(ak)at játszani is lehet.
Február 23-án Back Eszter, Gáspár Nóri és Romanyuk Zsófi fognak Göteborgról előadást tartani, majd Pap Márton Lund és Växjö környékét mutatja be.
A Skandináv Ház címe: 1072 Budapest, Klauzál tér 4.
A nap svéd szava: utställning (kiállítás)
2010. február 2., kedd
Eredeti svéd kiejtés

2010. február 1., hétfő
Jegyzetek

- Ajánlott olvasmányok ill. weboldalak olyan szerzőktől, akik a második nyelv tanulását/elsajátítását, mint önálló témakört kutatják. Ilyen pl. a kanadai Michael Cummins vagy az ausztrál Pauline Gibbons.
- Az első "Text och ord" (Szöveg és szó) órán összegyűjtöttük, számunkra mi nehéz a svéd nyelvben. Ilyenek kerültek a listára:
- kiejtés ill. a nyelv melódiája
(a svédek nagyon dallamosan, szinte énekelve beszélnek)
- a főnevek névelőjének helyessége (en/ett)
- az igék különböző alakjai (főleg a rendhagyó alakok)
- összetett szavak képzése
- előtagok (på, i, till, för, stb.)
- szórend (főleg a mellékmondatokban)
- segédigék (ska, vill, har, stb.)
- kivételek - Mint megtudtuk, egy szót min. 50-szer(!) kell látni/hallani/kimondani ahhoz, hogy a passzív szókincsből (=megértés) az aktívba (=beszéd) menjen át. Ezért is igaz, hogy muszáj beszélni, beszélni, beszélni! Nem baj, ha hibásan vagy pongyolán, de muszáj használni a szavakat, hogy napról napra jobban tudjunk egy idegen nyelvet.
- A jó kiejtés "szerve" nem a nyelv, hanem a fül. Amit ugyanis nem vagyunk képesek meghallani (legyen az csak valamilyen nüansznyi vagy alapvető különbség), azt nem tudjuk reprodukálni sem. Ezért külön kiejtésóránk is van, személyes konzultációs időpontokkal.
- Elrettentésképpen ill. a vicc kedvéért egy jó hosszú - és létező - svéd szó: järnvägstjänstemannafackföreningsordförandeklubba (ez egy kalapács, amit a vasúti alkalmazottak szakszervezetének a szóvivője használ)
- A kiejtéstanárnőnk azt is bevallotta, hogy gyerekkorában a lakás legkisebb helyiségébe zárkózott be, amikor nem akart mosogatni :-) Az ott agyonolvasott angol idiómaszótár nyelvi fordulatai, szólásai később nagyon is jól jöttek, amikor a tanáraira mély benyomást tett, milyen választékosan beszéli az angolt. Megfontolandó ötlet! (Mármint nem a mosogatás kerülése...)
- A sokat szidott - mert a többi svéd számára is nehezen érthető - skånei dialektus (=skånska) valójában nem egységes: 36 különféle aldialektusból áll. Érdemes megnézni ezt a videót , ahol pár elrettentő példát is hallhatunk :-) Persze ez is megszokás kérdése: míg kezdetben utáltam, hogy senkit nem értek Malmöben - miközben a Stockholmhoz közelibb munkahelyemen a kollégák gyönyörű, érthető rikssvenska-t beszéltek -, ma már a legtöbb itteni embert megértem, csak a nagyon durván skånska-ban nyomulókkal van gondom. Ja, és hogy ne legyen olyan egyszerű, nem csak simán kiejtésbeli különbségről van ám szó, hanem egy vagon speciális szóról, ami csak a skånska-ban létezik. Na ebben továbbra is gyerekcipőben járok. Akit érdekel a téma, itt egy skånsk-svensk (skånei-svéd) szótár...
- Az egyik angolórán a tanárunk arra volt kíváncsi, ugyan mire is jó az egyetemi végzettség. Egy arab osztálytársunk véleménye: to get a good wife! (jó feleség szerzése). Ugyan ez az információ a legtöbbünkben némi mosolyt eredményezett, de hát különböző kulturális háttérrel érkeztünk...
- Brazil osztálytársnőm viszont élénk jókedvvel nyugtázta a táblára felírt "kausala" szót (ami egyébként az okhatározói mellékmondatot jelöli). Mint kiderült, ez a szó náluk alsóneműt jelent ;) Mint ahogy számomra nagyon könnyen megjegyezhető a hagyományos svéd királyi székhely neve: Birka...
- Ahogy mi gondolkodás közben öööö-zünk, a svédek eeee-znek. Vagy csak egy hangos belégzéssel - haaaah - jelzik a beszélgetőpartnernek, hogy még képben vannak. Ez olyannyira furcsa a svédül tanulóknak, hogy volt már aki azt hitte, a svédtanárnőjének valamilyen súlyos betegsége van, hogy folyton "hörög". Bosnyák osztálytársunk tisztázó kérdése a tanárnőhöz: "Honnan lehet tudni, hogy ilyenkor helyeslésről van-e szó, vagy inkább egy asztmás rohamról?..." ;)
A nap svéd szava: uttal (ejtsd: űttál, jelentése: kiejtés)