Egyéb észrevétel: amikor az ember külföldön vásárol, ugyebár önkéntelenül is átszámítja az árakat forintra, hogy legyen valami viszonyítási alapja. Viszont a napokban azon kaptam magamat (Budapesten), hogy vásárlás előtt svéd koronára számítottam át az árat, hogy rájöjjek, tényleg megéri-e ;)
Jut eszembe, közkeletű tévhitek Svédországgal kapcsolatban (saját gyűjtés):
- hideg van és nyáron is hó van --- ez Dél-Svédországra abszolút nem igaz (lásd még: Golf-áramlat). Csak az ország legészakibb részeire jellemző, hogy több, mint 7 hónapig van tél.
- sok a jegesmedve --- hehe, maximum a játékboltokban, de a fentiek miatt szintén nem jellemző. Viszont sok a nyúl! Erről majd még írok, mert kedvenc témám ;)
- mindig sötét van --- télen valamivel tényleg rövidebbek a nappalok, mint pl. Magyarországon, de ez is csak észak felé menve feltűnő. Viszont tavasszal-nyáron épp fordítva van: Svédországban hosszabbak a nappalok, sőt az ország északi részén június-júliusban nem is megy le a nap!
- az euró a fizetőeszköz --- annak ellenére, hogy EU-tagok, a svédek megmaradtak a jó kis svéd koronájuknál (erről népszavazás volt anno...). Hasonlóan: a dánoknál dán korona van, a norvégoknál pedig norvég korona. A finneknél viszont tényleg euró. De ha valaki a WizzAir malmöi (vagy stockholmi/göteborgi) járatán akar szendvicset vagy egyebet venni, akkor vigyen magával forintot vagy eurót, mivel ők nem fogadnak el svéd koronát.
A nap svéd szava: varuberg (áruhegy...a kiírás szerint ilyet ne építsünk a svéd szupermarketek pénztárainál, a futószalagon :-) )
1 megjegyzés:
Ezek szerint a svédek játékos kedvűek is, hogy várakozás közben heggyé stócolják a kis bevásárlásukat? :)
Megjegyzés küldése