Így nem is csodálkoztam rajta, hogy a szomszéd pékségből származó termék sem volt egy nagy szám (de igazán nem akarok mindent leszólni). Azért egy kis vajjal lecsúszott.
És mivel kicsit utánanéztem ennek az "állatfajtának", megint sikerült egy kis érdekességre bukkannom. Mert mit is jelent a "lusse" szó? Nos, nem Luciát, hanem éppenséggel Lucifert. Az 1600-as évek tájáról, Németországből ered a hagyomány, ami szerint Lucifer - macska képében, aki ugye a boszorkányok kedvenc háziállata is - verést ad a gyerekeknek (saját tippem: innen eredhet a mi krampuszunk is, a virgáccsal), viszont Jézus - gyerek képében - zsömlét ad a jó gyerekeknek (ismét saját tipp: Mikulás? na ez errefelé megint csak nem dívik, ill. nem december 6-án, hanem karácsonykor hozza az ajándékot). Mivel a fénysugár távoltartja az ördögöt - azaz Lusse-t -, ezért színezték a tésztát a sárga sáfránnyal. Világos, nem? :-)
December 13-a, a Lucia-nap (nálunk: Luca) itt nagyon fontos ünnep, a városokban erre a napra megválasztják az év Luciáját, aki udvartartásával együtt egész nap vendégszerepel (mivel iskoláslányokról van szó, ez általában egy nap lógást is jelent). Vonulnak, énekelnek, gyertyát visznek (kézben) és Lucia fején égő gyertyákból álló korona van. Az emberben felmerül, nem veszélyes-e ez túlságosan, de eddig még nem sok balesetről olvastam, úgyhogy valószínűleg a legtöbb lány ép bőrrel megússza. A skandináv országok Lucia-napi hagyományairól egyébként itt lehet részletesebben olvasni.
A nap svéd szava: djävul (ördög)
3 megjegyzés:
Szia,
En is megkostoltam az idei "felhozatalt", de valoban lehetne egy picit finomabb a suti. Viszont a Lucia unnephez kapcsolodoan.. lattad az idei ev koncertjet?
http://svtplay.se/t/123386/luciafirande_i_svt
Udv
Beus
Nem, nem láttam még, köszi a linket!!
Well... nekem a macskám volt Luca. S fekete!
S egy svéd ex-kolléga jóvoltából munka közben Luca-napi dalokat hallgattam... De lussekatt sütésére most nem vállalkoznék. Pedig van hozzá jóféle sáfrányom: magyar!
Megjegyzés küldése